Prispevki

Hiranje navadne bukve po Sloveniji

Hiranje navadne bukve po Sloveniji

Na portalu zdrav gozd je objavljen kratek znanstveni članek o hiranju bukve (Fagus sylvatica L.) po Sloveniji med leti 2010 in 2019, avtorice Nikice Ogris.

Razlog za raziskavo je, da  se v zadnjih letih po državi opaža hitro hiranje navadne bukve. Kar je zaskrbljujoč trend, ki mu je potrebno nameniti več pozornosti.

Vzroka raziskovalci ne poznajo. Domnevajo pa, da je hiranje bukve posledica podnebnih sprememb, višjih temperatur, pogostejših sušnih stresov, milih, toplih in suhih zim, ki spreminjajo fenološki razvoj rastlin, sušnih pomladi, poznih pozeb, poletnih vročinskih valov, neenakomerna razporeditev padavin (časovno in lokacijsko) ter sočasnega delovanje kompleksa fakultativnih patogenov oziroma endofitov ter sekundarnih škodljivcev. Ta cel kup škodljivih dejavnikov domnevno povzroča kompleksno bolezen, ki se izraža kot hiranje, kar pa še ni raziskano.

Namen raziskave je ugotoviti trend poškodovanosti in glavne kategorije povzročiteljev poškodb navadne bukve v Sloveniji na podlagi podatkov, ki se spremljajo na stalnih vzorčnih ploskvah Gozdarskega inštituta Slovenije.

Celoten prispevek najdete na spletni strani. 

Vabljeni k prebiranju.

 

Vir: Zdrav gozd