Prispevki

Terenska kartiranja v okviru projekta LIFE-IP NATURA.SI

Terenska kartiranja v okviru projekta LIFE-IP NATURA.SI

V začetku maja so na Gozdarskem inštitutu Slovenije v okviru projekta LIFE-IP NATURA.SI – Krepitev upravljanja Nature 2000 v Sloveniji, pričeli s kartiranjem prednostnega habitatnega tipa 91E0* Obrečna vrbovja, jelševja in jesenovja.

V območju Ličenca pri Poljčanah so si ogledali in preverjali ujemanje sestojev črnojelševja in sestoje vrb z upravljavskimi conami tega habitatnega tipa ter zarisali na novo ugotovljeno stanje.

Slika 1: Primer dobro ohranjenega primarnega sestoja črne jelše (Alnus glutinosa) v IP območju Ličenca pri Poljčanah, ki ga uvrščamo v habitatni tip 91E0* Obrečna vrbovja, jelševja in jesenovja. Po fitocenoloških (sintaksonomskih) kriterijih te sestoje uvrščano v združbo črne jelše s podaljšanim šašem (Carici elongatae-Alnetum glutinosae). Podaljšani šaš (Carex elongata) oblikuje značilne šope, ki jih lahko na sliki vidimo ob robu vodne gladine. Foto: Lado Kutnar

 

Gozdovi tega habitatnega tipa so zelo ogroženi, saj je človeški vpliv nanj zelo velik. Nanj vplivajo z izsekavanjem, izsuševanjem, hidroregulacijo, gradnjo jezov, pozidavami in kmetijstvom. Posledice naštetega so tudi fragmentacija teh gozdov in onesnaževanje tal rastišč s pesticidi in gnojili, ki se sperejo z vodami. Dodatno ga ogrožajo še vdori in širjenje invazivnih tujerodnih vrst. Varovalna vloga teh gozdov je izjemnega pomena, saj varujejo pred poplavami, hkrati pa predstavljajo življenjski prostor redkim in zavarovanim rastlinskim vrstam.

Rastišče primarnega črnojelševja z vodnim telesom. Foto: Ana Simčič

Na terenskem popisu so ugotovili, da je na  območju Ličenca pri Poljčanah zelo malo ohranjenih gozdov, ki bi jih še uvrstili v prednostni habitatni tip 91E0* – Obrečna vrbovja, jelševja in jesenovja. Dobro ohranjenih primarnih črnojelševji je le še za vzorec. Zelo redki sestoji vrb se pojavljajo v ozkih pasovih ob vodotokih med kmetijskimi površinami. Še bolj redko pa so zastopani sestoji jesenov.

Na novo kartirani sestoji habitatnega tipa 91E0* – Obrečna vrbovja, jelševja in jesenovja bodo dobra podlaga za boljše upravljanje s tem ogroženih habitatnih tipom.

 

Podrobnosti in predlagane ukrepe  na terenu lahko preberete na spletni strani.
Več o projektu in projektnih ciljih se nahaja spletni strani.

Vir: Gozdarski inštitut Slovenije